Basında Biz

Windfor Yönetim Kurulu Başkanı Marco Guarneroli; ‘Danışmanlık Hizmetlerimizle Türkiye Yenilenebilir Enerji Sektörüne Katkı Sağlıyoruz’

Avrupa rüzgâr sektörünün teknik gelişiminde önemli rol sahibi ve İtalya pazar lideri bağımsız danışmanlık şirketi Windfor Yönetim Kurulu Başkanı Marco Guarneroli; “Türkiye yenilenebilir enerji sektörü, İtalya ile pek çok açıdan benzerlikler göstermektedir. Biz de bilgi ve tecrübemizi Türkiye rüzgâr ve güneş sektörünün gelişimine katkı sağlamak için kullanmaktan mutluyuz”.

Windfor Yönetim Kurulu Başkanı Marco Guarneroli ve Secret Power’ dan Sedef Budak, Windfor’ un yenilenebilir enerji sektöründe yürüttüğü  danışmanlık hizmetleri ve Türkiye’deki faaliyetleri hakkında dergimize açıklamalarda bulundu. Türkiye pazarının İtalya pazarı ile benzerlik gösterdiğini dile getiren Guarneroli, milyon dolarlık projelerin yapılırken güvenilir danışmanlık hizmetlerinin önemine dikkat çekti. Guarneroli, Windfor Danışmanlık hakkında da şu bilgileri verdi: “Windfor Danışmanlık 2004 yılında Milano’da İtalya yenilenebilir enerji sektörünün en tecrübeli mühendisleri tarafından bağımsız danışmanlık şirketi olarak kurulmuştur. 30 yıllık tecrübe ve bilgi birikimini tek çatı altında toplamayı başaran Windfor, rüzgâr projeleri başta olmak üzere, güneş enerjisi yatırımları için de bağımsız teknik danışmanlık hizmetleri ve eğitimleri vermektedir. Bağımsız akredite danışmanlık şirketi Windfor; santral yatırımı için gerekli tüm kritik analizleri kapsayan teknik değerlendirme raporu, türbin modellerinin değerlendirilmesi, seçimi, beklenen üretim tahmini, proje izinleri, şebeke bağlantısı, saha izinleri, mühendislik ve kontratlar, inşaat, işletmeye alma ve işletme süresince teknik kontrolleri ve ilerleme raporları, tüm işletme süresi boyunca olası risklerin analizi çalışmalarını yapmaktadır.

Proje geliştiriciler, yatırımcılar ve bankalar için referans oluşturuyoruz

İtalya ve diğer ülkelerde toplam8600 MW’dan fazlaprojede yer alan Windfor; projenin geliştirilmesinden, işletmeye alınmasına kadar geçen tüm süreçlerde her türlü bilgi ve desteği vererek, tesisin çok uzun yıllar sorunsuz yaşamasına katkı sağlıyor.

Ölçüm istasyonlarına erişim, teknik işbirlikleri ve eğitim hizmetleri ile rüzgâr ve güneş enerjisi projeleri için kapsamlı danışmanlık hizmetleri sunan Windfor, kamu ve özel sektör elektrik şirketleri, proje geliştiriciler, yatırımcılar ve bankalar için önemli bir referans oluşturuyor.

Avrupa ve İtalyan yatırımcıları ve bankalar tarafından; UniCredit, Barclays Bank, BBVA,

Santander gibi ‘akredite’olarak kabul edilen Windfor, Türk bankaları tarafından da

kabul görmüştür. Windfor, banka ve yatırımcı adına proje finansmanı değerlendirmesinden, rüzgâr türbini tedariki için teknik dosyaların hazırlanması, rüzgâr türbin ve diğer ekipmanların (BOP), İşletme & Bakım (O&M) kontratlarının hazırlanmasına kadar teknik danışmanlık vermektedir.

Rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri için satın alma, satış, inşaat ve işletme için teknik ve ticari pazarlıklar konusunda da uzman olan Windfor, ayrıca işletmedeki santrallerin teknik kontrollerini ve performans değerlendirmelerini de yapıyor. Bugüne kadar bankalar için 6000 MW’den fazla teknik değerlendirme yapan Windfor, 1400 MW gücündeki çeşitli projeler için de özel teknik danışmanlık hizmetleri vermiştir.

Windfor, halihazırda mevcut olan ölçüm verilerini daha faydalı şekilde kullanışlı ve etkili veri konsolidasyonu teknikleri ile veri analizleri yapmaktadır. Söz konusu analizlerde diğer danışmanlardan farklı olarak Windfor uzmanları programdan çıkan verilerin ayrıca sağlamasını yaparlar. Tüm hizmetler IEC Standartları ve “MeasNet”kurallarına göre verilmektedir. Türkiye pazarına 140 MW’lık Balıkesir RES’in proje geliştirmesiyle adım atmış olan Windfor, Türkiye yenilenebilir enerji potansiyelinin gelişimine inandığı için

 2011 yılında Sırimpeks AŞ ile iş birliği anlaşması yapmıştır”.

Secret Power, Sedef Budak; “Windfor, bağımsız danışmanlık kavramına rekabetçi ve küresel bir bakış açısı getirmiştir”

 20 yılı aşkın süredir, İstanbul’da faaliyet gösteren Sırimpeks AŞ, 2007 yılı itibariyle Secret Power markası altında enerji sektöründe de faaliyet göstermeye başladı. Teknik, ticari ve bürokratik tecrübeleri bünyesinde toplayan Windfor; bağımsız danışmanlık kavramına daha rekabetçi ve küresel bir bakış açısı getirmiştir. Bu işbirliği ile sadece lisans sahiplerine değil yeni yatırımcılara, proje geliştiren ve finansman sağlayan kuruluşlara en kapsamlı ve en iyi hizmeti tek merkezden verebilmeyi hedefliyoruz.

Kompleks sahalarda uzman olan Windfor, benzer rüzgâr karakteri ve topografyadan ötürü proje geliştirmek isteyen ve veya yatırım yapmak isteyen firmalara, risklerini baştan eleyebilmeleri için yetkin danışmanlarla iş birliği yapmalarını öneriyor.

Ayrıca proje inşaat ve kurulum aşamalarının kontrolü, test ve işletmeye alma aşamalarının kontrolü, üretim değerlendirmesi ve türbin performans iyileştirmesi konularında aktif çalışmaktadır.

Rüzgar ve güneş enerjisi projelerinde Türkiye pazarının geçirdiği tüm evreleri İtalya’da tecrübe etmiş, proje geliştirme, yatırım ve işletmeye alma süreçlerine hakim ve güvenilir bağımsız danışmanlık şirketi olan Windfor ortaklarıyla birlikte Türkiye yenilenebilir enerji sektörüne hizmet vermekten ve yatırımcıları hedeflerine ulaştırmaktan mutluluk duymaktadır.

Windfor Yönetim Kurulu Başkanı Marco Guarneroli; ‘Danışmanlık Hizmetlerimizle Türkiye Yenilenebilir Enerji Sektörüne Katkı Sağlıyoruz’ - TWRE