Kurumsal

Hakkımızda

Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörü başta olmak üzere enerji sektörünün gelişiminde aktif rol oynayan ve oynayacak olan kadın profesyonellerin iletişim grubu olarak, “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları” grubu adı altında, Mayıs 2018’te kurulmuştur.

İş hayatında cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak ve enerji sektöründeki kadın istihdamının arttırılmasıdır. Hangi görev veya tecrübede olursa olsun sektördeki kadınların birbirleri tanıması ve destek olması ve rol model olması gereklidir.

Üniversitelerin veya teknik okulların makine, teknisyenlik, elektrik elektronik bölümleri erkek öğrenci ağırlıklıdır. Bununla beraber son dönemde enerji sistemleri mühendisliği, elektrik elektronik, elektronik haberleşme, makine mühendisliği gibi bölümlere kız öğrencilerin ilgisinde önemli bir artış var. Mesele, o kadınların sektör seçerken motive olmaları. Bunun için de kadın rol modellere ihtiyaçları var.

Üye profilimiz tüm disiplinlerden üst ve orta düzey yönetici, akademisyen, yeni mezun ve öğrencilerden oluşmaktadır. Avukat, bilim insanı, bürokrat, finansçı, mimar, tüm mühendislik bölümleri ( Elektrik, Elektronik, Endüstri, Mekatronik, Malzeme, Makine, Çevre, Harita vs), sosyal bilimler, şehir plancısı gibi sektörde aktif tüm kadınlardır.


Her gün artan üye sayımız ile çok kısa bir zaman dilimi içinde çok güzel kaynaşmış olan grubumuz, ürettiği sürdürülebilir projeler ile üyeler arasında iletişimi kuvvetlendirici; mentorluk, staj ve c.v. desteği ve eğitimler vermektedir.

Türk kadınlarını ve enerji sektörünü yurt dışında da en iyi şekilde temsil etmeyi amaçlayan grubumuzun benzer oluşumlarla iletişimleri sürmektedir.

Hakkımızda - TWRE