Basında Biz

ICCI Enerji Sohbetleri Yenilenebilir Enerji İle İzmir’de Başladı

Enerji sektörünün en önde gelen buluşma platformu ICCI Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, 25. yılı dolayısıyla düzenlediği özel etkinliklerle Türkiye çapında sektörü bir araya getirmeye devam ediyor. ICCI tarafından düzenlenen “Enerji Sohbetleri”nin ilki, Ege Bölgesi Sanayi Odası EBSO, İzmir Kalkınma Ajansı İZKA, Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği GÜYAD ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB iş birliği ile “yenilenebilir enerji” odağında 9 Ocak’ta İzmir’de gerçekleştirildi. Toplantıda söz alan sektör temsilcileri güneş ve rüzgar enerjisi alanlarında kapasite artışları ve yatırım modelleri konularındaki beklentilerini dile getirdi.

Rüzgar ve güneşte beklentiler ele alındı

Etkinliğin açılış konuşmaları ICCI ve PennWell Türkiye Genel Müdürü Feraye Gürel, aynı zamanda EBSO Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Çalışma Grubu Başkanı da olan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, GÜYAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök ve TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven tarafından yapıldı.

“2019 yılında enerji verimliliğinde farkındalık yaratılmasına ve iyi uygulama örneklerini üyelerimizle paylaşmaya odaklanacağız” diyen EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, bunun yanı sıra rüzgar ve güneş enerjisi alanında üretim yapan firma ve tedarikçileri bir araya getirmeyi; ayrıca İzmir’in ve bölgenin yenilenebilir enerji alanındaki avantajlarını anlatmayı hedeflediklerini söyledi.

İzmir’de yenilenebilir enerji yatırımlarının artırılması amacıyla çalıştıklarını belirten İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz da özellikle İzmir’in açık deniz rüzgar enerjisi potansiyelini hayata geçirmek için akademi ile çalışmalarına devam ettiklerini ve ayrıca Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’ni bu yıl İzmir’de gerçekleştirmek üzere TÜREB’le görüşmelerinin sürdüğünü kaydetti.

“YEKDEM uzatılmalı, YEKA modelleri küçük ölçekli devam etmeli”

YEKDEM uygulamasının şu anda durma noktasında olduğunu söyleyen GÜYAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök YEKDEM’in uzatılması gerektiğine vurgu yaptı. YEKA’nın iyi bir modelleme olduğunu belirten Özkök, “YEKA’ların küçük ölçekli olarak devam etmesinde fayda var. Ayrıca güneş enerjisi için yatırım prosedürlerinin kolaylaştırılması gerekir” dedi. TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven de “İki yıldan bu yana sektörün beklentisi olan kapasite artışları konusundaki düzenlemenin bu yılın ilk çeyreğinde kanun olarak yayınlanmasını bekliyoruz. Fakat ne kadar hayata geçirilebilir onu dikkatle izlememiz lazım. Çünkü finansman maliyetleri ciddi anlamda arttı. Ancak Türkiye, bu tür durumları aşmak konusunda çok deneyimlidir ve Türkiye ekonomisi de çok dinamiktir, bu günler geçecek. Yapmamız gereken şey yenilenebilir enerjiye hem çocuklarımız hem de ülkemiz için destek vermektir” şeklinde konuştu.

Gürel: “Değişim sektörü dönüştürüyor”

ICCI’ın 25 yıldır sektörle birlikte ilerlediğini belirten ICCI ve Pennwell Türkiye Genel Müdürü Feraye Gürel, “Güçlü bir iletişim ve birliktelik platformu olarak Türkiye enerji piyasasının gelişimine katkı sağlamayı ilk günden bu yana görev edindik. Bu yılki ana temamız da Türkiye enerji piyasasını ciddi oranda etkileyen değişim ve dönüşüm olacak” dedi. ICCI’yı ilk kez düzenledikleri 1994 yılında Türkiye’de elektrik üretiminde kurulu gücün 20.860 MW olduğunu hatırlatan Feraye Gürel, “Bugün ülkemizde kurulu güç 85 bin MW’ı aşmış durumda. 25 yıl önce hidro hariç yenilenebilir enerjiden elektrik üretimi 17,5 MW idi, bugün 29.412 MW’a yükseldi. Doğalgazda da durum farklı değil; 1994 tüketim rakamı 6,5 milyar m3 iken 2019 yılında 50 milyar m3 sınırına dayandı. ICCI olarak bu gelişimin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Başta yenilenebilir enerji olmak üzere Türkiye’nin elektrik üretiminde son 25 yılda onlarca milyar dolarlık yatırım gerçekleştirenlerin yolu hep ICCI’dan geçti. Enerji piyasasının geleceğine imza atacak yatırımlar ve teknolojiler bundan sonra da ICCI’da filizlenmeye devam edecek. İzmir de yenilenebilir enerjinin başkenti olarak bu alandaki öncü rolünü sürdürecek” dedi.

Güneş ve rüzgar oturumları ilgiyle takip edildi

Enerji Sohbetleri toplantısı kapsamında güneş ve rüzgar konulu iki ayrı oturum da düzenlendi.  Solarbaba platformunun kurucusu Ateş Uğurel’in moderatörlüğünü üstlendiği “Güneş Enerjisi Sektöründeki Son Gelişmeler, 2019 Beklentiler” başlıklı güneş oturumuna X-Gen Yönetici Ortağı İskender Kökey, Döğerlioğlu Avukatlık Bürosu Yönetici Ortağı Dr. Av. Özlem Döğerlioğlu ve Konar Enerji Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Özdemir katıldı.

TÜREB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven’in moderatörlüğünde yapılan “Türkiye Rüzgar Enerjisi Sektörü Genel Değerlendirmesi” konulu açık oturumda ise Invest in İzmir Yatırım ve Destek Uzmanı M. Sencer Özen, TPI Composites CFO’su Gökhan Serdar ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Sürdürülebilir Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Efe Biresselioğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Enerji sektöründe kadınların rolü de gündeme getirildi 

Daha fazla kadın profesyonelin sektörde yer alması amacıyla kurulan Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları Platformu Kurucusu ve Başkanı Sedef Budak da ICCI Enerji Sohbetleri’nde konuyla ilgili bir sunum yaptı.

ICCI Enerji Sohbetleri Yenilenebilir Enerji İle İzmir’de Başladı - TWRE