Basında Biz

'Enerji Sektörü’nün Kadınları' 8 Mart’ta Bir Aradaydı…

'Enerji Sektörü’nün Kadınları' 8 Mart’ta Bir Aradaydı…

Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları (Turkish Women in Renewables and Energy; TWRE) Grubu üyeleri, Dünya Kadınlar Günü için 8 Mart’ta İstanbul’da düzenlenen özel bir program ile bir aradaydı.

Sektörel Fuarcılık / ICCI 25. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı sponsorluğunda Richmond İstanbul Otel’de gerçekleştirilen toplantıda, başta yenilenebilir enerji alanından olmak üzere enerji ve alt-yapı sektöründen 100’e yakın kadın bir araya geldi. TWRE Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Grubu tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü özel toplantısında “enerji sektöründe kadın çalışanların varlığını her kademede daha da artırmak” hedefi ön plana çıktı.

“Kadının enerjideki varlığını artırmak için çalışacağız

Toplantının açılış konuşmaları TWRE Kurucu Başkanı Sedef Budak ve TWRE İletişim Koordinatörü Feraye Gürel tarafından yapıldı. TWRE Kurucu Başkanı Sedef Budak, TWRE kadın platformu olarak önceliklerinin enerji sektöründeki kadın istihdamını artırmak ve bununla ilgili doğru bir iletişim ağı oluşturmak olduğunu belirtti. Üye sayısı 800’e yaklaşan platformun enerji sektörü için çok verimli bir kadın çalışan veri tabanı oluşturduğunu dile getiren Budak, çok hızlı bir yapılanma içerisinde olduklarını ve uluslararası diğer kadın oluşumları ile iş birliklerine başladıklarını hatırlattı. Budak, bundan sonraki süreçte TWRE’nin büyümeye paralel olarak eğitim ve mentörlük faaliyetlerinin başlayacağını da sözlerine ekledi.

ICCI ve PennWell Türkiye Genel Müdürü ve TWRE İletişim Koordinatörü Feraye Gürel de hedeflerinin, erkek çalışan sayısının yüksek olduğu enerji sektöründe kadın çalışan sayısını artırmak ve mühendislik formasyonu olan kadınların sektörde uzmanlıklarıyla ilgili noktalarda istihdam edilmesinin önünü açmak olduğunu belirterek “Kadın çalışanların dikey terfide daha çok tercih edilmelerini sağlamayı da amaçlıyoruz” dedi.

Katılımcı ve konuşmacıların tamamı kadınlardan oluştu

Üretim, çevre ve sürdürülebilir enerji başlıklarının ele alındığı toplantıda Gama Enerji Varlık Ticaret Müdürü Aslıhan Dalgın “Enerji Ticareti ve Santral Optimizasyonu” konusunda bilgi verirken, ARI-ES Enerji Ortağı ve Şehir Plancısı Sezen Fidan “Yenilenebilir Enerji Santrallerinde Proje Yönetimi” başlığı altında bir sunum yaptı. PROXIS Landscape kurucu ortağı Enise Burcu Derinboğaz, “Enerjinin Yenilenebilir Peyzajı ve Mimarlığı”, L’OCCITANE Türkiye Genel Müdürü Pınar Akçam ise “Sürdürülebilir Üretimde Enerji ve Doğal Kozmetik” konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantıda, yaklaşan fuar ve kongrelere platform olarak katılma, kadın istihdamı ve sektörün genel durumu hakkında herkese açık ve kadınların konuşmacı olacağı oturumlar gerçekleştirilmesi için gerekli hazırlıkların başlanmasına karar verildi.

Linkedin: https://www.linkedin.com/groups/13582487/

'Enerji Sektörü’nün Kadınları' 8 Mart’ta Bir Aradaydı… - TWRE