Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Sektörü Başta Olmak Üzere Enerji Sektörünün Gelişiminde Aktif Rol Oynayan ve Oynayacak Olan Kadın Profesyonellerin İletişim Grubu Olarak, “Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları” Grubu Adı Altında, Mayıs 2018’te kurulmuştur.

Misyonumuz

Sektörde Kadınlara Yönelik Pozitif Algının Oluşturulması, Kadınların Enerji Sektörüne İlgisinin Yükseltilmesi ve Sektöre Daha Fazla Yeşil Yakalı Kadın Profesyonelin Kazandırılmasıdır.

Vizyonumuz

İş Hayatında Cinsiyet Eşitliğine Katkı Sağlamak ve Enerji Sektördeki Kadın İstihdamının Arttırılmasıdır.

Hangi görev veya tecrübede olursa sektördeki kadınların birbirleri tanıması ve destek olması ve rol model olması gereklidir.

Üniversitelerin veya teknik okulların makine, teknisyenlik, elektrik elektronik bölümleri erkek öğrenci ağırlıklıdır. Bununla beraber son dönemde enerji sistemleri mühendisliği, elektrik elektronik, elektronik haberleşme, makine mühendisliği gibi bölümlere kız öğrencilerin ilgisinde önemli bir artış var. Mesele, o kadınların sektör seçerken motive olmaları. Bunun için de kadın rol modellere ihtiyaçları var.

Üye profilimiz tüm disiplinlerden üst ve orta düzey yönetici, akademisyen, yeni Mezun ve öğrencilerden oluşmaktadır.

Avukat, Bilim İnsanı,  Bürokrat, Finansçı, Mimar, Tüm Mühendislik Bölümleri ( Elektrik, Elektronik, Endüstri, Mekatronik, Malzeme, Makine, Çevre, Harita vs), Sosyal Bilimler, Şehir Plancısı gibi sektörde aktif tüm kadınlardır.

Her gün artan üye sayımız ile çok kısa bir zaman dilimi içinde çok güzel kaynaşmış olan grubumuz ürettiği sürdürülebilir projeler ile üyeler arasında iletişimi

Kuvvetlendirici; Mentorluk, staj ve c.v. desteği ve eğitimler vermektedir.

Türk Kadınları ve Enerji sektörünü yurt dışında da en iyi şekilde temsil etmeyi Amaçlayan grubumuzun benzer oluşumlarla iletişimleri sürmektedir.