Uzun yıllar tekstil sektöründe üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra enerji sektörüne hızlı bir geçiş yapan ve 2007 yılından bu yana yenilenebilir enerji yatırım uzmanı olarak görev yapan Sedef Budak, Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları (Turkish Women in Renewables and Energy /TWRE) platformunu kurdu. Budak ile yenilenebilir enerji sektörü başta olmak üzere enerji sektöründe rol alan alan ve bu sektörün gelişmesine katkı sağlayacak kadın profesyonelleri bir araya getirmeyi amaçlayan bu platform hakkında  konuştuk.

 

“Enerji sektörü erkek egemen bir sektör”

2007 yılına kadar tekstil sektöründe yer aldım ve bu süreçte yerli ve yabancı kurumsal firmaların üst düzey kadrolarında bulundum. Ekstra vergiler sonrasında tekstil sektörü Türkiye’de düşüşe geçince o dönem gazetelerde rüzgâr enerjisi kapasite başvuruları dikkatimi çekti. 2007 yılı 1 Kasım’da gerçekleşen 78 bin MW’lık RES lisans başvuruları tamamlanınca, tüm bu lisanslar verilirse Avrupa’da böyle bir rüzgar türbin üretim kapasitesi yok, yani Çin’den de türbin tedariği yapılması gerekecek  diye düşündüm ve  dünyadaki en büyük türbin üreticilerini araştırmaya başladım.

Büyük firmalarla iletişimler ve toplantılar akabinde kendimi bir anda enerji sektöründe buldum.

2007-2012 yıllarında Uzakdoğu menşei türbin firmalarının Türkiye için satış yetki belgelerini alarak çalışmaya başladım . Bu dönem zarfında arzu ettiğim cirolara ulaşamamakla beraber teknik, idari, finansal ve teknik alt yapı olarak kendimi geliştirme, sektörün artıları ve eksilerini görme fırsatım oldu. Bu süreçte beni en çok sıkan konu ise  toplantılarda, sahada kadın olarak hep tek olmamdı.

Ailemin desteği ve inancı olmasaydı bugüne kadar gelebileceğimi sanmıyorum.

2012 yılında geldiğim noktada türbin tedariki işini bir yana bırakıp, teknik ve insan birikimim ile danışmanlık konusuna eğilmeye karar verdim.  2012’de Milano’ya gittim, Windfor Danışmanlık ile tanıştım ve markayı Türkiye ‘ye getirdim. Windfor’un tam desteğini arkama alarak 2014 yılında Windfor Ülke Müdürü oldum. Windfor’un italya ve dünya pazarındaki tecrübesi, rüzgâr başta olmak üzere ve güneş santralleri konusunda akredite denetim firması olması sayesinde birbirimizden çok şey öğrendik ve her yeni projeye ilk projemiz gibi heves ve özenle yaklaşmaya devam ediyoruz.

Benim sosyal bilimler okumuş olmamın avantaj olduğunu düşünüyorum. Öğrenmeye olan merakım sayesinde adım adım ve deneyimleyerek enerji sektöründe yavaş ancak emin adımlarla ilerliyorum ve bunu beni çok mutlu ediyor. Yaptığım çalışmalar sonucunda bazı üniversitelerle inorganik bağım da oluştu.  Yalova Üniversitesi ve Amasya Üniversitesinde konuk hoca olarak derslere katıldım ve çeşitli özel eğitim kurumlarında eğitimler verdim.

Bir kadın olarak kendimi sürekli geliştirmek zorunda olduğumu hissediyorum, bu sebeple GMN ve Babeş Bolyai Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşen İleri Müzakereci eğitimimi de tamamladım .

Böylece Türkiye’de enerji sektöründeki ilk ve tek profesyonel müzakereci oldum ve 10 Şubat’ta gireceğim sınavla da, Türkiye’nin bu sektörde ilk Sözleşme Müzakerecisi olmak üzere ilerliyorum.

“Hedefim, sektöre daha fazla yeşil yakalı kadın kazandırılması”

2009 yılında Taksim’de Avrupa Birliği Sürdürülebilir Enerji Haftası hareketinin parçası olarak gerçekleşen benimde hazırlık çalışmalarında etkin görev aldığım enerji yürüşü, İTÜ Öğretim Üyesi Ve Sürdürülebilir Üretim Ve Tüketim Derneği Başkanı  Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu liderliğinde organize edilmişti. Bu vesile ile tanıştığım ve o günden sonra mentörüm olan Filiz Hocam, bir sohbetimizde “biz yeşil yakalıyız” demiş ve bu benim çok hoşuma gitmişti. Geçtiğimiz yıl bazı sektörel toplantılarda diğer kadın paydaşların sektörde neden kadın yok diye  sitem etmelerine de şahit olduktan sonra  artık bir araya gelme vaktimizin geldiğini düşündüm ve Mayıs 2018’de LinkedIn üzerinden Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları (Turkish Women in Renewables and Energy )kısaca TWRE grubunu  kurdum.

Grubun misyonu sektörde kadınlara yönelik pozitif algının oluşturulması, kadınların enerji sektörüne ilgisinin yükseltilmesi ve sektöre daha fazla yeşil yakalı kadın profesyonelin kazandırılması. Grubun vizyonu iş hayatında cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak ve enerji sektördeki kadın istihdamının artırılmasıdır.

Kadınlara yeterli imkan ve fırsat sunulduğunda çok başarılı olabileceklerine inanıyorum. Bugün 450’den fazla üyesi olan ve hergün katlanarak artan grubumuz ile genç kadınlarımıza yol gösterici ve motive edici olacağız. Kadın eli ve aklı değen her iş başarıya ulaşır.

 “ İşin kadını erkeği olmaz; insanların kapasitelerine, fiziki yeterliliklerine ve mental açıdan yapabilirliklerine İŞİN UZMANI olur”

Bu platform sayesinde sektörde kadınlara yönelik pozitif algı oluşturulmasını ve enerji sektörüne kadınların ilgisinin artmasını hedefliyorum. Amacımız insanların mesaisinden ve zamanından çalmadan haftada yarım saat ilgilenebilecekleri bir birliktelik oluşturarak karşılığında pek çok insana dokunuyor olabilmek. Kadınların birbirlerine fayda sağlaması ve kariyerlerine de itme etkisi yaratacak desteği vermesi hepimizi mutlu edecek. İş, İnsanların kapasitelerine, fiziki yeterliliklerine ve mental açıdan yapabilirliklerine göre var; cinsiyetine göre değil. Bu konuda kadınlara yönelik önyargıları yıkalım. Herkes her işi yapabilir yeter ki istesin ve sevsin. Özellikle sektördeki büyük şirketlerin yöneticilerine vermek istediğim mesaj; iş alımlarında mutlaka kadınlara da bir şans verilmesi gerektiği. Önlerindeki CV’lerde mutlaka bir kadına ait CV’yi de değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu hem kişinin motive olmasını hem de çalışabilecek alan genişliğini artırmayı sağlar.

Çünkü kadın varsa güç vardır… Kadın varsa enerji vardır…Kadınlar sektörün Güneşidir!

TWRE Grubu tanışma toplantısında bir araya geldi

Sırimpeks A.Ş. -Secret Power Renewable Energy Services desteğinde Richmond Otel’de gerçekleştirilen tanışma toplantısında, başta yenilenebilir enerji alanından olmak üzere enerji sektöründen 65 kadını bir araya getirdi. Enerji sektöründe çalışmak isteyen, farklı disiplinlerden gelen ve sürdürülebilir yaşamın bir parçası olan tüm kadınların birlikteliğiyle kurulan TWRE, özel sektör temsilcileri, farklı disiplinlerden enerji sektöründe çalışan kadınlar, avukat, mimar, mühendis, çevre planlamacısı, finansman, teknik danışmanlık firmalarından kadın çalışanlar ile türbin ve panel üreticisi, inverter üreticisi, epc şirketlerinden temsilcilerin üye olduğu geniş tabanlı bir örgütlenme olarak çalışmaya başladı. Enerji sektörünün gelişiminde aktif rol oynayan ve oynayacak olan kadın profesyonellerin iletişimini sağlamayı amaçlayan ve sektöre daha fazla yeşil yakalı kadın profesyonelin kazandırılmasını hedefleyen toplantıda bir dizi karar alındı. TWRE Grubu’nun yılda 5 kez bir araya gelmesi kararlaştırılırken, bu toplantıların organize edilmesi için bir “Networking Komitesi” oluşturuldu. Toplantıda sektördeki kadınların kariyer planlamasına yardımcı olmak amacıyla bir CV bankası oluşturulması ve mentörlük programı hazırlanması kararlaştırıldı. Kurumsal iletişimin sağlanması ve kongre-fuar katılımlarının organize edilmesi için İletişim Komitesi teşkil edildi. Grup üyeleri ve sektördeki kadın çalışanlar için istihdam, staj ve burs imkânlarının araştırılması için İstihdam Komitesi oluşturulurken, eğitim ve teknik gezi programları organize etmek üzere Eğitim Komitesi kuruldu. Diğer yerli ve yabancı dernekler, üniversiteler ve platformlarla iş birliği yapılarak sürdürülebilir projeler üretmek amacı ile Sürdürülebilir Projeler Komitesi kuruldu. TWRE’nin sonraki toplantısının Özel Oturum olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapılması kararı alındı.